12 CZE 2017

Czeladzianki na posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży

1.06.2017 roku wzięłyśmy udział w XXIII sesji SdiM. Stało się to dzięki zrealizowanemu wcześniej projektowi: „ Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących system totalitarny. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej". Naszym opiekunem była p. A. Borzęcka, a projekt miał na celu upowszechnić historię Dzieci Potulic, bo taką nazwę zaproponowałyśmy dla ul. 35- lecia PRL-u w Czeladzi.

Kilkanaście dni przed rozpoczęciem sesji otrzymałyśmy informację, że nasze działania i pomysły zyskały aprobatę ogólnopolskiego jury i zostałyśmy posłankami. Byłyśmy bardzo szczęśliwe, włożyłyśmy bowiem wiele pracy, aby zrealizować nasz projekt i nie mogłyśmy się doczekać chwili, w której zasiądziemy w ławach poselskich i poznamy rówieśników z całej Polski.

31.05 po przyjeździe do Warszawy, wyruszyłyśmy na zwiedzanie dzielnicy Praga. Przewodnik oprowadził nas szlakiem PRL-u - wokół "czterech śpiących ".

W Dzień Dziecka uczestniczyłyśmy w obradach Sejmu wraz z młodzieżą z całego kraju. O 8:00 wraz z grupą z woj. śląskiego wyjechałyśmy do Sejmu RP . Gdy znalazłyśmy się na miejscu, miałyśmy czas na zwiedzanie i porozmawianie z posłami z niektórych partii. Po uroczystym rozpoczęciu obrad  przez marszałka, wysłuchałyśmy wypowiedzi pani sekretarz stanu w MEN - Marzeny Machałek, Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalskiego i Prezesa IPN-u  - J.Szarka. Następnie pani M. Machałek odpowiadała na pytania zadane przez młodzież i w końcu nadszedł czas na przekazanie spostrzeżeń, myśli i  refleksji przez osoby, które, jak my, otrzymały mandat poselski.Młodzież wspomniała o tym, jak historia jest ważna w życiu człowieka, i że należy o niej zawsze pamiętać. Ten wniosek znalazł się w uchwale SDiM.

Obrady były interesujące i pełne entuzjazmu, choć nie obyło się bez kontrowersji. Po zakończeniu wystąpień naszych rówieśników, poczułyśmy się jak prawdziwe posłanki, mogąc użyć guzików do głosowania.Ostatecznie po zagłosowaniu nad poprawkami, uchwała została przyjęta zdecydowaną większością głosów.

Przeżycia i doświadczenia, związane z dwoma dniami spędzonymi w Warszawie na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Katarzyna Chycka i Weronika Kwiatkowska

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości