Jesteś na: Strona główna / Działalność / Comenius Project / Czeladź

Wszyscy jesteśmy EUROPEJCZYKAMI!

W dniach od 9 do 11 kwietnia w Gimnazjum nr 2 w Czeladzi odbyło się spotkanie przedstawicieli ośmiu europejskich szkół wspólnie realizujących projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Lifelong Learning Programme – Comenius zatytułowany „SOS – Students Online Safety”.

Do naszej szkoły przyjechało 15 nauczycieli oraz 28 uczniów ze szkół z Cypru, Hiszpanii, Grecji, Słowenii, Turcji, Niemiec oraz Finlandii. Celem spotkania była wspólna praca nad projektem, który poświęcony jest niezwykle ważnym kwestiom związanym z bezpiecznym i rozsądnym korzystaniem z dobrodziejstw współczesnej technologii informacyjnej w postaci komputerów, Internetu, telefonów komórkowych i tym podobnych.

W ramach tego spotkania odbyła się miedzy innymi uroczysta gala powitalna z udziałem przedstawicieli władz lokalnych i dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, wykład dr Jacka Pyżalskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – specjalisty w dziedzinie cyberprzemocy i psychologicznych zjawisk z tym związanych, autora wielu publikacji na ten temat. Dwa dni miały charakter roboczy, podczas nich przeprowadzono dyskusje, prezentacje i debaty uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie.

Nasi goście z zagranicy mieli również okazję podziwiać urocze zakątki Czeladzi: zabytkowy kościół Św. Stanisława B.M, Pałac Saturna i Termy Rzymskie. Zwiedzili również stolicę polskiej kultury – Kraków z jego zabytkami i podziemnym muzeum. Niezwykle poruszająca okazała się dla nich wizyta w Oświęcimiu. Spotkanie było okazją do nawiązania wielu międzynarodowych przyjaźni, które zwłaszcza u uczniów zaowocowały zwiększeniem motywacji do nauki języków obcych.

Podczas tych kilku dni nasza szkoła i domy uczniów stały się miejscami europejskiej radości, pracy, przyjaźni i gościnności. Czas spędzony z naszymi nowymi przyjaciółmi dał uczniom jak i nauczycielom szkół europejskich możliwość poznania kultury, religii i zwyczajów polskich. Nasi partnerzy chętnie opowiadali o sobie, znajomych i życiu codziennym. Mieliśmy również okazję doskonalić język angielski, gdyż wszystkie rozmowy odbywały się po angielsku. Dodatkowo nasi goście nauczyli nas kilku słówek w językach ojczystych. Tydzień z naszymi nowymi przyjaciółmi okazał się bardzo miło spędzonym czasem, ponieważ rzadko mamy okazję poznać tylu wspaniałych ludzi, którzy spotykają się w jednym miejscu, centrum Europy.

Dyrekcja Gimnazjum nr 2 przekazuje serdeczne podziękowania wszystkim rodzinom, które zaprosiły do swych domów 28 młodych Europejczyków  z siedmiu szkół partnerskich. Dziękujemy za stworzenie serdecznej, rodzinnej atmosfery i okazanie wyjątkowej polskiej gościnności

Redakcja strony: Czeladź Rejestr zmian

• Pierwsza publikacja:Toczek Justyna2016-03-21 09:31:17