Z wizytą w Atenach

W dniach 24 -28 września 2013 roku mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w wizycie roboczej w ramach projektu Comenius „SOS Students Online Safety”. Przez pięć dni mieszkaliśmy w domach greckich rodzin w miasteczku Anoixi (niedaleko Aten). Przez ten czas sporo dowiedzieliśmy się na temat tradycji, obyczajów i kultury naszych nowych przyjaciół. Zobaczyliśmy wiele wspaniałych miejsc, dzięki czemu doceniliśmy urok i piękno tego wspaniałego państwa.

W pierwszym dniu wizyty reprezentanci wszystkich szkół partnerskich spotkali się w szkole greckiej. Każdy z nas zaprezentował wykonane wcześniej filmy na temat nowego zjawiska w Internecie zwanego „trollingiem”. Mogliśmy również zwiedzić szkołę oraz zobaczyć akademię przygotowaną przez naszych greckich kolegów i koleżanki. Uczniowie szkoły zaprezentowali narodowe tańce greckie. Mieliśmy również okazję skosztowania narodowych potraw przygotowanych przez rodziców uczniów greckich. Resztę dnia spędziliśmy zwiedzając miasto. Spotkaliśmy się również z burmistrzem miasta Anoixi.

Drugiego dnia Pani Katarzyna Pilc oraz Pani Agnieszka Kaperek zorganizowały lekcję o Polsce dla wybranych uczniów szkoły greckiej. Nasi nowi przyjaciele nauczyli się kilku podstawowych słów i zwrotów w języku polskim. Popołudniu udaliśmy się do Aten, gdzie zwiedzaliśmy Akropol oraz Muzeum Akropolu. Po długim spacerze malowniczymi uliczkami wszyscy udaliśmy się do greckiej tawerny i przy dźwiękach greckiej muzyki smakowałyśmy greckich dań (najlepiej smakowało nam souvlaki).

Trzeciego dnia miałyśmy okazję zwiedzać dawną stolicę Grecji Nauplion Według mitologii starożytny Nafplion miał założyć mityczny Nauplios, syn boga Posejdona i danaidy Amymone. Centrum starego miasta tworzy Plac Syntagma. Znajduje się przy nim budynek Muzeum Archeologicznego i cerkiew. Wąskie uliczki starówki wypełniają sklepy z pamiątkami, liczne restauracje i kawiarenki. Zwiedzaliśmy również teatr starożytny w Epidavros.

Podczas naszej wizyty poznałyśmy grecką kulturę, sztukę, obyczaje i kulinaria oraz, co naszym zdaniem było najlepszym aspektem podróży, zawiązałyśmy wiele nowych, międzynarodowych przyjaźni. Jesteśmy bardzo zadowolone z podróży i będziemy miło wspominać ten wspaniale spędzony czas. Mamy nadzieję, że zawarte przyjaźnie przetrwają lata i miło nam będzie spotkać się po raz kolejny w innym europejskim państwie

Redakcja strony: Grecja Rejestr zmian

• Pierwsza publikacja:Toczek Justyna2016-03-21 09:33:40